Ptt’den Hgs nasıl alınır ?

0
341

Genellikle büyük şehirlerdeki uzun araç geçiş kuyruklarını sona erdirmek amacı ile kurulmuş olan Hızlı Geçiş Sistemi, birçok şoförün yardımcısı niteliğindedir. Bu Hızlı Geçiş Sistemini kullanmak için öncelikle HGS kartına sahip olmalısınız. Çünkü bu kartı aracın ön camına yapıştırmanız gerekiyor ve makineler de ücret bedelini bu okudukları kartlardan kesiyorlar. Bu HGS kartına sahip olabileceğiniz birkaç yer bulunmaktadır. Fakat bunların arasında en çok tercih edilenleri PTT şubeleridir. Aşağıdaki yazımızda HGS kartını edinme yollarından bahsedeceğiz ve umuyoruz ki vereceğimiz bilgiler sizlerin işine yarasın.

Nerelerden Temin Edilebilir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartları evinize en yakın olan PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan temin edilebilir. Bir HGS kartı satın almak için araç ruhsatı ve şoför kimliği evrak açısından yeterli olacaktır.

Satın Alma Yolları

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartlarını kredi kartınızla veya nakit ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Kredi kartıyla HGS alma işlemi oldukça basittir. HGS kartları fiyat listesi de aşağıda belirtilmiştir.

  • 1. Sınıf Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için 30 TL
  • 2. Sınıf Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için 37 TL
  • 3. Sınıf Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için 53 TL
  • 4. Sınıf Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için 67,5 TL
  • 5. Sınıf Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) için 81,5 TL ücret ödenmesi zorunlu kılınmıştır.

Bu ücretleri ödeme konusunda kredi kartı ile ödeme şekli de bulunmaktadır. HGS alma işlemini gerçekleştirmeniz için tek yapmanız gerek bir PTT şubesine gitmeniz veya anlaşmalı bankalara müracaat etmeniz olacaktır.
Bir HGS kartı almanız durumunda içindeki bakiye istediğiniz zaman yenilenebilir hatta otomatik ödeme talimatı verip her ay belirli günlerde kartınızın bakiyesi yenilenebilir. Ayrıca bakiyeniz yetersiz olduğu zaman köprü otoyol veya gişeleri kullandığınız zaman en geç 7 iş günü içerisinde kartınıza bakiye yüklemekle yükümlüsünüz. Aksi taktirde HGS ihlali yapmış olacaksınız ve para cezasına çarptırılmanız olasıdır.

CEVAP VER