Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

0
1652

Günümüzde araç sahibi insanların trafikte çeşitli hatalar yapmaları üzerine ilgili müdürlükçe o araç sahiplerine trafik cezası gönderilir. Bu cezaların uygulanma amacı caydırıcılıktır. Örneğin hız limitini aşan bir araca ceza gönderildiği takdirde o aracın bir daha sürat yapmaması amaçlanmıştır. Peki,  bu gönderilen cezaları nasıl öğrenebilirsiniz? Bu yazımızda nasıl trafik borcu sorgulama işlemi yapılabileceğini anlatacağız.

İnternet Yardımcınız Olacaktır

Bir hata işlemeniz durumunda size gönderilecek olan cezayı internet aracılığı ile trafik borcu sorgulama şeklinde yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilgili web sayfasını açıp ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı İle Ödeme İşlemleri’ sekmesine tıklamanız gerekiyor. Ardından açılan sekmedeki istenilen bilgilerin doldurulması gerekiyor. Bu bilgiler plaka numarası, vergi numarası, T.C kimlik numarası ve tescil tarihi bilgileridir. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru doldurulduğu takdirde tamam butonuna basılmalıdır. Daha sonra yeni açılacak olan sayfada çeşitli sekmeler bulunacaktır. Bu sekmelerden ‘Ceza Bilgileri’ bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Bu sayfa açıldığında adınıza bir ceza kayıtlı olup olmadığını görebilirsiniz ve istemeniz durumunda çıktısını da alabilirsiniz.

Trafik Cezası Ödeme Süre Aralıkları

Adınıza kesilmiş bir trafik cezası bulunuyorsa, bu cezanın tamamını ödemekle yükümlüsünüz. Fakat cezanın kesim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapmanız halinde cezanız üzerinden belirli indirimlerden yararlanabilirsiniz. Fakat cezayı ödemenin son gününü geçirmeniz durumunda da gecikme faiz ücreti cezanıza eklenecektir. Eğer cezanızı 15 gün içerisinde öderseniz % 25 e kadar cezanız üzerinden indirim alabilirsiniz.

Yeni yıl ile belirlenen trafik cezaları şöyle belirlenmiş bulunmaktadır:

  • Kırmızı Işık İhlali: 189 TL ( indirim ile birlikte 141,75 TL)
  • Süratli Araç Kullanma: 189 TL (indirim ile birlikte 141,75 TL)
  • Aşırı Süratli Araç Kullanma: 391 TL (indirim ile birlikte 293,25 TL)
  • İlk Defa Alkollü Araç Kullanma: 800 TL (indirim ile birlikte 600 TL)
  • İkinci Defa Alkollü Araç Kullanma: 1003 TL (indirim ile birlikte 725,25 TL)
  • Üçüncü Defa Alkollü Araç Kullanma: 1609 TL ( indirim ile birlikte 1206,75 TL)

CEVAP VER